אז מהו מודל "מפתחות קסם לתקשורת"?

post-image

אז מהו מודל "מפתחות קסם לתקשורת"?

מאת ליאורי עידן יוצרת ומפתחת את תוכנית "שפת הג'ירף-מפתחות קסם לתקשורת" (מפתחות הקסם של דידי).

בבסיס המודל והתוכנית נמצאת ההנחה כי טבעי לנו להיות אכפתיים לצרכי הזולת כמו לצרכינו שלנו וכי נתינה מן הלב, שיתוף ועזרה לאחרים  עשויים להסב לנו הנאה עמוקה.

מרבית העימותים בין בני אדם מתקיימים כאשר צרכים אינם באים על סיפוקם, או נראים כמתנגדים זה לזה. העימות המילולי יתרחש כאשר אנו שוקלים את המצב ברמה של פירושים : שיפוטים – דרישות – האשמות.

תקשורת נכונה עוזרת לכולנו לבטא את עולמנו הפנימי על בסיס יומיומי כדרך לביטוי אישי.

על המודל והתוכנית "מפתחות קסם לתקשורת"

מודל "מפתחות קסם לתקשורת" הוא כלי, שפה ואורח חיים למחנכים, גננות, אנשי טיפול, הורים וילדים. גיליתי עם השנים כי השילוב בין המחנכים, צוותי החינוך, ההורים והילדים ויצירת "שפה" משותפת בין הבית לכיתה או לגן, מאפשרת קרקע לשינוי והטמעה של התכנים במציאות הקיימת בכל מרחבי המחיה של הילד.

המודל "מפתחות קסם לתקשורת" עוזר לנו להקשיב לעצמנו ולאחרים באמפתיה ובכך להעמיק את ההבנה הפנימית, זיהוי והבנת רגשות, איזון וויסות רגשי, דרכי התמודדות והבחנה בין עובדות, רגשות, צרכים ובקשות, תוך לקיחת אחריות אישית. המודל מאפשר הקשבה ללא שיפוט או האשמה, ומגדיל את הסיכוי להבנה הדדית ולתקשורת חיובית.

התכנית "מפתחות קסם לתקשורת – שפת הג'ירף" שהוכרה על ידי מערכת החינוך ככלי משמעותי בבניית אקלים מיטבי, היא בעצם בניית אורח חיים בגן או בכיתה, המאפשרים אקלים שבו שימת הדגש היא על ביטוי רגשות וצרכים תוך כדי לימוד של הצוות החינוכי, ההורים והילדים לתרבות של דיאלוג.

התכנית "מפתחות קסם לתקשורת" והמערכים בה הם בסיס עליו ניתן להוסיף רעיונות ופעילויות ולשלב בתוך אורח החיים של כל גן או כיתה המותאמים לחזון צוות הגן או ביה"ס, תוך כדי יצירת עוגנים וסמלים המסייעים להסתגלות מיטבית של כל ילד בהתאם לתפקודו.

התכנית "מפתחות קסם לתקשורת" תעזור לייצר מרחב דיאלוגי, המקנה מיומנויות של שתוף ברגשות כגשר אל האחר וההכרה שלכולנו יש צרכים ויש המון דרכים להשיג אותם, תוך התחשבות בצרכים של האחר ומתן אמפתיה לזולת ומתוך כך הופכת ה"אילמות" לשיחה וכך גם יורדת פלאים רמת האלימות.

 

מודל "מפתחות קסם לתקשורת" ברמת הילדים

מאפשר פיתוח ההקשבה האמפתית – יכולת להתעניין בזולת מבלי לשפוט את מעשיו והקניית היכולת לתפיסה חיובית, גמישות מחשבתית, נתינה, שיתוף, הבנה שאני משפיע על הסביבה (בעלי חיים, בריאות, שמירה על עצמי ועל הטבע סביבי ועוד).

עוזר בהכוונת הילדים למיקוד שליטה פנימי – הבנת אחריותם האישית למעשיהם ועולמם הפנימי כתחליף למיקוד שליטה חיצוני המתבסס על שכר ועונש ומתוך כך היכולת לוויסות רגשי.

עוסק בחיזוק האני – הכרות עם עצמי, הערך, המסוגלות והכרות עם רגשותיי וצרכי במצבי חיים שמלוים אותם תוך פיתוח התפיסה עצמית החיובית.

ליצירת אווירה חיובית דרך התנסויות חווייתיות המשלבות משחק, ספרות ילדים, מוסיקה, אומנות פלסטית ודמיון מודרך.

נותן לילדים כלים לפיתוח שפה ואוצר מילים המאפשרים זיהוי ושיום רגשות.

משמש לאימון של כל החושים דרך חוויה, מוסיקה, תאטרון או בובות ככלי השלכתי העשוי להגביר ולפתח מיומנויות של שפה רגשית כאמצעי לאיזון וויסות רגשי.

 

מודל "מפתחות קסם לתקשורת" ברמת הצוותים החינוכיים

המחנך/כת ירכשו מיומנויות בינאישיות בהם תפיסה חיובית, גמישות והתאמה כשיטת עבודה, יצירת הרגלים על פי מודל "מפתחות קסם לתקשורת".

המחנכים/כות יקבלו כלים אפקטיביים לשיפור האקלים וליישומם בינם לבין עצמם, עם הילדים, עם ההורים ועם הרשויות.

הצוותים החינוכיים יעסקו בעיצוב סביבה לימודית, פיזית ואנושית דרך חוויה המעודדת גמישות בהתייחסות הרגשית לצורכי הילדים כתפיסה חינוכית (מפגשים חווייתיים במליאה ובקבוצות קטנות, תרגולים קבועים, עקביים ויומיומיים של מיומנויות תוך התייחסות לאירועים הקורים בחיי הילדים).

 

מודל "מפתחות קסם לתקשורת" ברמת ההורים

המודל מאפשר שיתוף ההורים בלימוד ובהפעלת התקשורת הלא-אלימה במגמה להרחיב את המעגל ולהקיף את הילד במודלים ראויים לחיקוי.

הענקת "מפתחות קסם לתקשורת", נותנת להורים כלים "ג'ראפיים" וטיפים יומיומיים ליצירת סביבה תומכת ליצירת חוויות של הצלחה, להעצמת ההורים כסמכות והקניית כלים למימוש סמכות הורים ללא שימוש בפחד, אשמה או בושה, לחיזוק ובחירה ולהתמקד יותר בדרך ובעשייה, ופחות בתוצאה.